ТАЙ ЧИ
Защо Тай Чи?
Тай Чи Чуан е уникален метод за развиване на умения, които водят до подобряване на здравето, постигане на дълголетие и повишаване на качеството на живот. Тай Чи е перфектен баланс между физическото натоварване и вътрешната енергийна работа.
Изследванията на Тай Чи показват, че продължителното му практикуване има благоприятно влияние върху цялото тяло. Наскоро Тай Чи беше определено от медицинското училище към Харвард като едно от петте най-добри упражнения, които могат да се практикуват.
Ин и Ян – двете сили които изграждат вселената. Хармонията и балансът между тях създават Великия предел – Тай Чи. Всяко нещо във вселената се стреми към постоянен баланс. Всеки един миг този баланс се променя.
Най-общо ползите за физическото здраве могат да се разделят на:
Подобряване на мускулния тонус и издръжливостта.
Най-съвременната “болест” е застояването, от която следват множество здравословни проблеми. Меките и плавни движения на Тай Чи свързват цялото тяло по един естествен начин и дават на практикуващия метод за опознаване на тялото и цялостен контрол над него.
Това води до усещане за физическо благополучие.
Изграждане на баланс и подвижност.
Движенията на Тай Чи са стабилни и бавни, постоянно променяйки се от едната страна на тялото към другата, като се координираат движенията долната с горната част на тялото. Тези движения помагат на центъра на тялото да си възвърне баланса и цялостната подвижност на тялото, като тази стабилност се запазва дори и в напреднала възраст
Сила и издръжливост.
Силата в Тай Чи не е груба мускулна сила, а съчетание между баланс, подвижност и свързване на цялото тяло. Тази мускулно-сухожилна сила носи ново усещане за тялото и нови нива на неговото владеене. Силата и издръжливостта са продукт на последователна и мека тренировка, по този начин практикуващият се чувства зареден след тренировката.
Гъвкавост.
В Тай Чи диапазонът от движения спомага и за подобряване на гъвкавостта, еластичността и мекотата на цялото тяло. Тялото трябва да е като вода: „На този свят няма нищо по-меко и по-слабо от водата. Но да подчини твърдото и неподатливото, тя няма равна на себе си“. Гъвкавостта е следствие на естествен стречинг на сухожилията и фасциите в тялото, на отваряне на ставите и релаксация на мускулите.
Естествена поза.
Редовната практика на Тай Чи помага на човек да поддържа добра и правилна поза на тялото. Отделните части се подреждат естествено и формират максимално добра позиция на цялото тяло, така че то да функционира максимално ефективно. Естествената поза предполага липса на излишно напрежение и скованост.
Подобрява координацията и двигателната култура.
Спомага за координацията на горната и долната част на тялото с бавните ритмични движения. Майсторите на Тай Чи съзнателно владеят всяка част на тялото си.
Регулира дихателната система.
Практикуването на Тай Чи възвръща естественото дълбокото дишане и помага за възстановяване на аеробният капацитетна белите дробове. Съвременният човек диша прекалено плитко и несъзнателно, което предполага бърза умора и намаляване на жизнеността през деня. Тай Чи спомага за възстановяването на естественото за човека дишане.
Поддържа здрави вътрешните органи.
Движенията в Тай Чи са така балансирани и изградени като последователност и принципи, че освобождават от напрежение и скованост целия торс на тялото, което води и до подобряване на функцията на вътрешните органи. Освен естественото дишане и „отварянето“ на белите дробове, Тай Чи подобрява кръвообращението, оказва благотворно влияние върху храносмилането, балансира жлезите с вътрешна секреция и много други.
Ползи за психиката:
Намалява стреса.
Бавните и плавни движения, водещи до укрепване и отпускане на тялото, чрез релаксиране и мекота, неминуемо оказват благотворно влияние и върху психиката. Заради този и други ефекти, често определят Тай Чи като медитация в движение.
Подобрява съня.
Освобождаването от напрежението, в комбинация с умерени и балансирани физически натоварвания укрепват съня и го правят по-пълноценен.
Уравновесеност.
Физическият баланс и подвижност на тялото се прехвърлят и върху психиката. Усещането за физическа стабилност води и до усещане за психическа увереност, спокойствие и допълнителни сили, за справяне с предизвикателствата, които поднася живота.
Подобрява настроението.
Оказва благотворно влияние върху симптомите на хронична тревожност. Практикуващите често споделят, че умората, раздразнението и сковаността преди тренировка, намаляват, а с времето и изчезват след практика.
Балансира емоциите.
Всичко в Тай Чи е предназначено да води към баланс. Емоциите не правят изключение. Практикуването на Тай Чи естествено води до избягване на крайните и силни емоции. Външната мекота води до заглаждане и на вътрешните ръбове. Човек се успокоява и емоциите са „центрирани“.
КОНТАКТИ:
„Черен Дракон „
Сайт: https://bg-wushu.com/bg/taijiquan/trenirovki-po-taj-chi/
Петър Драганов 0899977110